Jak dobrać prawidłowe obuwie?

1. Gdy dziecko zaczyna chodzić
W trakcie nauki chodzenia dziecko potrzebuje miękkiego, elastycznego trzewika z cholewką sięgającą nieco powyżej kostki oraz z usztywnioną, zapewniającą stabilność piętką. Bucik powinien mieć szeroki i wysoki czubek zapewniający prawidłowe ułożenia palców i swobodne ich poruszanie. Podeszwa powinna przeciwdziałać poślizgowi oraz być elastyczna. Obuwie takie nie powinno mieć obcasa ani wkładki ortopedycznej, o ile nie zalecił jej lekarz.

2. Gdy dziecko już chodzi
Dziecku, które już sprawnie chodzi można oprócz trzewików stosować również półbuty lub sandały. Ważne jest jednak aby obuwie posiadało sztywny zapiętek zabezpieczający piętę przed przesuwaniem się na boki. Część podeszwy pomiędzy obcasem a śródstopiem powinna być sztywna, co przeciwdziała zapadaniu się łuku przyśrodkowego. Obcas powinien stabilizować obuwie, but powinien być o 1 cm dłuższy od stopy dziecka, zaokrąglony i wysoki z przodu, co pozwala na nieskrępowane ruchy palców. Obuwie dziecięce powinno stabilizować okolice sklepienia podłużnego. Najlepszym materiałem na obuwie dziecięce jest skóra naturalna.


3. Właściwy rozmiar buta
Pomiędzy wiekiem 12 – 30 miesięcy buty powinny być zmieniane co 3 miesiące.
Pomiędzy 3 – 6 rokiem życia, buty powinny być kupowane co 4 - 6 miesięcy.

Maksymalna długość kupowanego obuwia winna być co najwyżej 1 rozmiar większa od długości stopy, co wystarczy na 2- 3 miesiące noszenia. Za duże buty spowodują utratę stabilności i przewracanie się dziecka

NEWSLETTER - Zapisz się!

Chcesz być powiadamiany o nowościach, zawodach i imprezach sportowych? Wpisz swoje imię i adres e-mail, a będziemy informowali Cię na bieżąco.

SONDA

Czy podobała się Państwu impreza pt: Wielka Rywalizacja Miast AMP 2011 ?

 

Poprzednia SONDA

Zobacz WYNIKI poprzedniej SONDY

Premier Sport na facebooku | 

arWAY - poligrafia, druk, fotografia, strony internetowe

Premier Sport